Nově mě najdete na: www.kajinblog.cz

Honzové 2.část

22. května 2010 v 8:32 | Kája-14 let |  Aktuálnější spisovatelčení
Lumixx musí být šťastná, protože už mě hrozně dlouho upozorňuje že mám napsat druhou část povídky, kterou jsem začala v...lednu. Stydím se.

Právě proto, že už je to taková doba, si myslím, že už hodně lidí děj zapomělo. Bylo to o takových dvou klucích, respektive Jancích. No prostě to byli Honzové. A tak jak to v těch pohádkách bývá: Někdy je hloupý Honza, někdy líný. Tak tady byli oba. Jeden chytrý a líný, druhý pílný a hloupý. Bydleli daleko od sebe. Jednou byli tito Honzové vysláni do světa, aby si našli nevěsty. Líný Honza ušel kousek, ani nevyšel z vesnice, a měl dost a musel si sednout, ten hloupý šel strašně dalekou cestu. Líný Honza nabídl pohádkovému dědečkovi buchtu, on mu za to chtěl dát mapu, ale nestihl mu ji předat a zmizel. Příběh končil setkáním Honzů... Kdo si to chce přečíst, klikněte zde.


Honzové chvíli jen tak mlčky seděli. Potkali totiž oba osobu, která má jen stejné jméno, jinak jsou úplně jiní. Hloupý Honza přemýšlel, jak může existovat někdo chytrý a hlavně líný, jako je líný Honza, ten zas uvažoval o tom, že nebýt líný má taky něco od sebe. Hloupého zas napadlo, že by se třeba mohl od chytrého Honzy něco naučit, a už ho chtěl o to požádat, jenže si uvědomil, že je totálně natvrdlý a že by to k ničemu nevedlo. Líný Honza ale asi myslel na to samé, protože řekl: ,,Víš, Honzo, jestli by si chtěl, mohl bych tě třeba něco naučit..."
,,Víš, já jsem ale tak hloupý, že mě nikdo nemůže nic naučit..." přiznal se rozpačitě hloupý Honza.
,,Zapoměl si? Já jsem chytrý, takže bych určitě přišel na dobrou taktiku, jak to do tebe nahustit. Třeba bych tě zvládl naučit číst, abys uměl něco jiného, než A, E, I, O a U. A mohl bych ti vysvětlit, proč je 3+4 to samé jako 4+3." chlubil se tak trochu líný Honza.
,,Myslíš? No to by šlo!" Hloupého Honzu to očividně zaujalo.
,,Ano, ale samozřejmě něco za něco." řekl líný Honza.
,,Za co?" zeptal se s obavami hloupý Honza. Líný Honza mu odpověděl:
,,Půjdeš za kouzelným dědečkem. Chtěl mi dát mapu, ale nezvládl to. Zmizel dřív, než mi to stihl předat."
,,Jenže já nevím, kde kouzelný dědeček bydlí." odsekl hloupý Honza.
,,Já také ne. Ale společně na to příjdeme. Ty budeš chodit a sbírat informace a já je budu v hlavě zpracovávat." vymyslel líný Honza. Hloupý Honza chvíli přemýšlel. On nebyl až tak hloupý. Učení mu sice do hlavy nešlo, nic moc si nepamatoval, například ani jak jdou za sebou dny v týdnu nebo měsíce v roce, ale věděl, co je výhodné a čemu se vyvarovat. Nakonec vyhodnotil, že taková věc se vyplatí, a řekl: ,,Tak ano, ale začneme až zítra, bolí mě nohy a jsem unavený."
,,Samozřejmě. Už jsem unavený." řekl líný Honza, zívl si, a uvelebil se do trávy ke spánku.
,,Tak dobrou noc." stihl ještě říct, než usnul.
Hloupý Honza chtěl ještě spočítat hvězdy na nebi, ale jeho počty do dvaceti mu na to nevystačily. Snažil se tedy spočítat, kolikrát napočítá do dvaceti, ale unavilo ho to natolik, že usnul taky, ani neví kdy.

Honzové ani nevěděli, že celý jeho rozhovor sledoval kouzelný dědeček. Jak jistě víte, takový dědeček umí vše. Když zmizel, tak vlastně nezmizel, jen se proměnil v neviditelného a vylezl na strom. Rozvalil se na jedné z větví a všechno hezky zhora pozoroval. Celou dobu se usmíval. Bavilo ho, jak se takoví dva mladí kluci, kteří mají opačné vlastnosti, seznamovali a vymýšleli plány. Chtěl je sledovat i celou noc, ale přestalo ho to bavit. S úsměvem na tváři se vydal domů.
Cestou potkal moudrou sovičku, která létala nad lesem a hlídala, jestli jsou všichni hodní, a jestli nekdo, nedej bože, nechce někomu něco ukrást.
,,Dědečku, co ty tady děláš, tak pozdě v noci?" ptala se ho.
,,Sovičko, sovičko, já ti teď měl takový zvláštní případ." odpověděl ji tajuplně děda.
,,Jaký? Dědečku, řekni mi to, prosím, prosím." žadonila sovička.
,,Ty to opravdu nevíš sovičko? Je vidět, že si hezky hledíš své práce, a nezvědavkuješ nad loukou, kde hlídá jiná sova. " řekl dědeček.
,,Já jsem pilná." pochlubila se sovička. ,,Řekneš mi tedy, jaý případ jsi to měl?"
,,Měl, a ještě pořád mám. To víš, že ti to řeknu. Vydal jsem se k večeru na procházku, a co to nevidím. Honza, jak jí buchty. Poprosil jsem ho o jednu. On mi dal, tak jsem mu chtěl za to dát mapu, ale schválně jsem se proměnil v neviditelného, chtěl jsem vědět, jak bude reagovat. A najednou k tomu Honzovi přišel druhý Honza. Přišel jsem na to, že ten, co mi dávál tu buchtu, je líný a chytrý, a ten druhý je hloupý, ale zase nemá na lenost ani pomyšlení." povyprávěl ji dědeček, co všechno za jediný den zažil.
,,Jéje." zasmála se sovička. Pak ji ale něco napadlo: ,,Dědečku, a co s tou mapou?"
,,Honzové už vymýšleli, jak si mě najdou, aby mě oni poprosili. Ale já...víš co, nechej se překvapit! Já už ůjdu na kutě, jsem z toho dne unavený. Dobrou noc!" Rozloučil se děda a šel spát.
,,Dobrou!" volala za ním sovička a vydala se na oblet lesa.

Honzům se mezitím zdály dobrodružné sny. A dědeček? Věděl přesně, co ještě Honzům vyvede. Budou to mít, hoši, ještě velice těžké.

Této části nějak chybí děj...takže jste ji možná ani nedočetli, jak je nudná. Původně se měli Honzové ještě měli začít konat své plány, ale zdálo se mi to už dlouhé, takže si to chystám do třetí části. Tohle teda berte jako nějakou tu omáčku, bez které by se příběh neobešel. Do dalšího dílu nebude taková velikánsá mezera, měla bych ji zveřejnit ještě do konce května.

P.S. Verizo, teď nevím která, ale myslím, že obě, moc to nekritizujte, vím, jak to umíte a mě to pak štve ☺. Ale to platí i pro ostatní. Vím, že se mi to moc nevyvedlo.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lady Martulinek | Web | 22. května 2010 v 9:01 | Reagovat

Náhodou mě se to líbí ;-). Líbí se mi ta pointa toho příběhu - dva Honzíkové :D. Přijde mi strašně moc veselé :D. A že v tomhle dílu toho moc nebylo? Dozvěděli jsme se že dědeček kuje nějaké plány, jak Honzové vymysleli svůj plán... A i kdyby - aspoň zbude na ostatní.... ;-)

2 a-team | Web | 22. května 2010 v 9:08 | Reagovat

Moc pěkné, líbilo s emi to!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama