Nově mě najdete na: www.kajinblog.cz

Mladá odbornice

18. června 2011 v 10:03 | Kája-15 let |  Když jsem byla ještě malá
Vesmír mi příjde nesmírně zajímavý, tajemný a kouzelný. Ráda se dívám na dokumenty o vesmíru nebo čtu nejrůznější články, které se vesmíru alespoň trochu týkají. Už ale nemám takovou mánii, jako jsem měla když mi bylo asi tak sedm osm. Byla jsem vesmírem úplně posedlá. Měla jsem dokonce i knížku, ze které jsem přeříkavala nazpaměť, za jak dlouho která planeta oběhne slunce atd. Některé věci vím ještě teď. Třeba Jupiteru trvá oběh slunce dvanáct let-takže jeden jupiterový rok jsem už zažila.

Ale vezměme tu moji vesmírnou šílenost pěkně od začátku. Poslední rok ve školce jsem dostala na Vánoce barevnou encyklopedii pro děti. Najde se v ní snad vše, od počasí po nemoci. Základní informace o všem, co by mohlo děti zajímat. Aspoň tedy tehdejší děti, protože dnešní děti jsou pěkně zničené. Každopádně jsem tu knížku měla ráda a pořád jsem chtěla, aby mi ji mamka četla. Sice jsem už uměla číst, když jsem tu knížku dostala, ale ne tak dobře, abych mohla číst články. Četla jsem jenom nadpisy. Texty až později.
První kapitolu tvoří v té encyklopedii povídání o planetě, o tom, jak se točí kolem osy a proto vychází a zaadá sluníčko. Mamka musela mít hodně velkou trpělovost, když mi to vysvětlovala. Měla baterku a míček s kuřatama. To kuře na jedné straně, které se válelo v houpací síti jsem byla já, to na druhé straně na vodních lyžích bylo nějaké australské kuře a já jsem pěkně sledovala, jak já mám den a to druhé kuře noc. Pak mi ještě mamka ukázala kapitolu o vesmíru z její učebnice přírodovědy pro čtvrtou třídu-a tím vlastně odstartovala moji mánii. Začínalo to nenápadně, jen jsem neustále kreslila sluneční soustavu.
Pak už jsem uměla číst, takže jsem si ty věci o vesmíru, které jsem měla k dispozici, četla stále dokola. Až se stalo něco úžasného. Měla jsem osmé narozeniny a z toho pevného plochého dárku na mě vykoukla knížka z velikým nadpisem VESMÍR. To bylo něco pro mne. Četla jsem a četla, okouzleně si prohlížela všechny ty obrázky... Uměla jsem vyjmenovat osm měsíců Saturnu a další nesmysly. Teď už to samozřejmě neumím, ale stejně myslím, že mi toho v hlavě zůstalo hodně moc a že třeba toho vím víc, než někteří jiní. Mám nastudovaný zrod hvězdy, smrt hvězdy, průběh všech možných výzkumů... ach jo. Musela jsem vypadat jako chodící encyklopedie. Taková malá holka a jak kdákala o vesmíru. Muhehe. Nevím, kdy mě ta mánie přešla, ale teď už taková vesmírová nejsem. KAždopádně jsem ráda, že jsem si svou mánií prošla. :)
Kája
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Který operační systém preferuješ?

Windows
Linux

Komentáře

1 otavinka | Web | 18. června 2011 v 10:41 | Reagovat

Moc pěkný článek. Z toho množství, co vzniklo, jeden z nejlepších. :-)

2 Veverka | Web | 19. června 2011 v 9:54 | Reagovat

Vesmír... jedna velká dokolanost, na kterou ani člověk nemá. :-P

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama