Nově mě najdete na: www.kajinblog.cz

Vyráběnky do školy i pro radost

14. července 2016 v 12:33 | Kája-20 let |  Vyrábím
Jak jistě víte, jsem umělkyně všeho druhu. Občas tedy i toho výtvarného. Na jaře mě popadla hotová mánie. Částečně za to mohla škola a školní povinnosti. Jako budoucí učitelka prvního stupně mám i výtvarku. O některé výtvory bych se teď s vámi chtěla podělit.V letním semestru jsme měli konkrétně grafiku. Zkouška byla písemná, kromě přípravy na test jsme však doma ještě museli tvořit. Měli jsme odevzdat několik děl a seminární práci. V seminární práci jsme představovali pět svých návhrů, jak děti seznámit s grafickými či přípravnými grafickými metodami.

Nejjedodušší věcí z moji seminárky byl monotyp. Nababrala jsem barvy na papír a rychle je otiskla na druhý. Ač jsem je babrala do tvaru motýla, musela jsem výsledek vystřihnout, protože se mi nelíbily nepřesné kontury.
Vzpomněla jsem si, jak jsme ve druhé třídě vyráběli amfory. Hned jsem měla námět na odkrývací techniku. Postup už byl poněkud zdlouhavější, než u motýla. Načrtla jsem si tvar amfory a vybarvila ho voskovkami. Pak jsem celou amforu přetřela tuší - dost náročný úkol, na voskovém podkladu se tuš nechytá zrovna lehce. Po zaschnutí jsem perem vyrýpavala vzor. Bylo z toho všude kolem plno nepořádku.

Další technika má v názvu tisk, přestože ještě o tisk stále nejde. Mluvím o gumotisku, který všichni znáte ze školky, ač si to mnozí nepamatujete. Jde o nakreslení něčeho klovatinou, vybarvení suchými pastely a následné vymytí klovatiny. Vzniknou tak tlusté bílé kontury. Jako malá jsem tvoření s klovatinou nesnášela, teď mi to přišlo docela zábavné. Stvořila jsem toho hromadu. Do seminární práce jsem použila moře.
Nyní už se blížíme opravdové grafice! Budeme totiž tisknout, ač zatím jen listy. Na podzim se listy otiskují úplně běžně. Napadlo mě, že je škoda nevytvořit tak i něco jarního. Dala jsem se do toho. Potiskala jsem toho docela dost. Až u posledního díla mě napadlo otisknout i pampeliškové květy, předtím jsem květy malovala.
Nakonec opravdový tisk z matrice, pro jednoduchost z papírové koláže. Matrice číslo jedna zůstala čistá.Z matrice číslo dva jsem tiskla. A okamžitě jsem ji zničila, takže nemám důkaz. Toto je matrice číslo tři......a výsledek. Škoda, že kočce uteklo oko. Asi jsem použila málo lepidla.

Školní tvoření mě povzbudilo i k neškolnímu. Konečně jsem jakž takž dokreslila obrázek načatý v lednu. Inspirace? Stanice Olomouc hlavní nádraží v pátek odpoledne. Strašně mě ty davy pod tabulemi fascinují.
Umělecký večer po výstavě papoušků.
Kterak zužitkovat zbytky krásného balícího papíru.A když už jsem byla rozjetá, zužitkovala jsem X let starý papír a vyzdobila si první stránku bloku.
A to by stačilo, nebudu vás přetěžovat. Někdy jindy vám předvedu hromadu kachliček, vytvořila jsem pár nových zajímavých kousků.


(S)mějte se a tvořte.


Kája
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Paralela | E-mail | Web | 14. července 2016 v 13:02 | Reagovat

To mi úplně připomíná to utrpení na základce. Málokdo přijde s něčím novým, víc otevřeným případným nadanějším dětem. Ty kachličky jsou oproti tomuhle úplně perfektní.

2 Kaja | 14. července 2016 v 14:25 | Reagovat

[1]: Ano, protoze zrovna na lachlicky by mely deti nervy. :D

3 Ginger White | Web | 14. července 2016 v 15:49 | Reagovat

Mě vždycky výtvarka bavila ve škole. :-) Děkuji za připomenutí. Měli jsme skvělého učitele, který poznal koho to baví a komu ne a spoustě žáků, kteří projevovali na svůj věk talent, se věnoval i individuálně. :-)

4 Leník | Web | 14. července 2016 v 18:05 | Reagovat

Bude z tebe skvělá učitelka :)! Jsi moc šikovná!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama